Látnivalók

Vértesacsa

Acsa falu halmazfaluból kialakított többutcás szalagtelepülés a Mezőföld északi részén. A Vértes hegységre utaló Vértes jelző a 20. század elején járult Acsa helységnévhez megkülönböztetésül más Acsa nevű falvaktól. A község központi belterülete (213 ha) a vértesacsai völgyben fekszik 161 méter tengerszint feletti magasságban. Területe (3619 ha) völgyekkel sűrűn felszabdalt löszborította eróziós dombság.

A község északi részén neolitikus és bronzkori falvak álltak. A Lápitói részből 3. századi sírkő és 4. századi római kori temető került elő. A Körtvélyeslápi dűlőben 3-4. századi római és 6-7. századi avar kori sírokat tártak fel. Az Ady Endre utcában 7-8. századi avar kori temető volt, ugyanitt késő középkori, földbe ásott hombárokat találtak.

A falu első említése 1330-ból való. Legrégebbi ismert pecsétje 1676-ból származik. Vértesacsát egy időben nemesi családok birtokolták, majd 1543 után a török közigazgatás része lett, lakói egyre jobban elszegényedtek. 1715-ben meggyilkolták az új birtokost, Újvári Imrét; minek következtében a lakók jogaikat elvesztették, majd örökös szolgaságra ítéltettek. Ezen eseményeket követően lakosságcsere ment végbe Acsán, melynek során az elmenekültek helyére 32 német parasztcsalád költözött. 1816-tól a falu -mely ekkor József nádor birtoka volt- erőteljesen fejlődni kezdett. 1898-ban épült ki a Bicske- Székesfehérvár vasútvonal, mely az elvándorlásban nyújtott segítséget. A helyi lakosok pedig több egyesületet, önképzőkört, gazdaszövetséget hívtak életre.

Római katolikus temploma (mai nevén Szent Kereszt feltalálása templom) a korábbi gótikus templom alapjaira épült a 18. században. Ugyanakkor készült a főoltár és a szószék a pálos rend műhelyében. A református temploma 1838-ban épült. A második világháború Vértesacsát sem kerülte el. 1944. március 19. és december 23. között tartózkodott a faluban a német katonaság. A háborút követően megkezdődött a lakosságcsere.

1948 nyarának végén mezőgazdasági termelő szakcsoport alakult, a kezdeményező 7 főnek mindössze volt három lova, két tehene, egy borjúja és egy szekere. Ebből nőtte ki magát később a termelőszövetkezet, mely 8 évig a falu első mezőgazdasági nagyüzeme lett.

A településen megszüntetett vasútvonal szerepel Moldova György: Akit a mozdony füstje megcsapott... című könyvében, ahol riportot készített a vértesacsai pályamesterrel. Vértesacsán az utolsó vonat 1987-ben járt egy filmforgatás alkalmából...

Föngyöskert Gyógyító Völgy ***ÁTMENETILEG ZÁRVA

811-es főút, Vértesacsa Szőlő-hegyi buszmegálló mellett

A Föngyöskert Gyógyító Völgy egy összetett bemutató program részeként a hagyományos magyar népi orvoslás sokrétűségét kívánja bemutatni, ősi magyar hagyományainkra építve, a tervezési terület természeti- és táji értékeinek megtartásával és fejlesztésével, az acsai és a környező falvak ökoturisztikai programjaihoz kapcsolódóan.

www.fongyoskert.hu

Szent Kereszt Feltalálása templom

Vértesacsa, József Attila utca 1.

Vértesacsa legrégebbi és egyben legjelentősebb építészeti emlékének számít a Szent Kereszt római katolikus templom. A XIII. században épült, mégpedig minden bizonnyal a tatárjárás utáni időkben, a korábbi fatemplom helyén. Egy vatikáni okirat 1335 -ben említést tesz a templomról.

E templomot 1688-ban a fejérvárról kivert, lézengő törökök a faluval együtt felégették. Csak jóval később, Mária Terézia királynő idejében épült újjá 1768 - 1780 között.

www.erdekesfehervar.blog.hu/2019/08/26/a_szent_kereszt_feltalalasa

Acsai horgásztó

Vértesacsa, József Attila utca vége, a település határában

Vértesacsa egyik legszebb természeti környezetében fekszik az 5 hektáros - acsai patak által táplált- horgásztó, mely 1992-es megszületése óta, sok helyi és vidéki horgásznak nyújtott kellemes időtöltést. A tó Vértesacsa Község határában fekszik. Jól telepített, halban gazdag horgásztó, melyben ponty, amur, csuka, süllő, harcsa, keszeg, kárász, balin,busa, sügér, törpeharcsa, afrikai harcsa fogható. A tó kezelője a Vértesacsai Horgász Egyesület.

A horgászathoz napijegy szükséges (www.vhe.hu).

www.vhe.hu

Közeli Látnivalók

Alcsúti Arborétum

8087 Alcsútdoboz, Kastélykert út 2.


Pancho Aréna

Puskás Akadémia

8086 Felcsút, Fő u. 176.

www.pfla.hu


Lovasberényi

Katolikus templom

Felcsúti Kisvasút

Alcsúti Arborétum - Felcsút, Pancho Aréna

www.valvolgyikisvasut.hu


Lovasberényi

Cziráki Kastély


Tabajdi

Mezítlábas Park

8088 Tabajd, Dózsa György utca 2.

www.mezitlabaspark.hu


Velencei tó

Velencei kilátó

2481 Velence, Panoráma út 54.


Pákozd - Sukoró Arborétum és vadaspark

M7 autópályán, lehajtás a Pákozdi-pihenőnél
vagy a 8116-os számú főútról

www.vadex.hu

Pákozd - Miska huszár

8095 Pákozd, Domb utca vége

www.miskahuszar.hu


Várpark és Skanzen

2485 Dinnyés, Kossuth u. 17.

www.varpark.hu


Székesfehérvár

Fehérvárcsurgói Károlyi Kastély

Csókakői
vár

8074 Csókakő, külterület

www.varlexikon.hu/csokako